Zamilovanost není láska. Láska je dřina

„Dokážu být věrný, jenom když jsem zamilovaný“, zaslechla jsem nedávno …. Přišlo mi to smutné, ale nijak výjimečné. Mnoho lidí považuje stav zamilovanosti za tu pravou lásku, a když odezní, připadá jim vztah nudný. Drogy zamilovanosti už tělo nevyrábí a znovu se k nim dá dostat jen s novým partnerem….

Zamilovanost je rafinovaná past matky přírody dostat nás pomocí extra silného hormonálního koktejlu do chomoutu a rozmnožit se. Mozek je pod vlivem drog zamilovanosti. Účinek fenyletylaminu se dá přirovnat k účinku pervitinu a k tomu navrch se přidává oxytocin a dopamin. Prožíváme euforii, není nic, co bychom nedokázali, našli jsme nejbáječnějšího člověka na světe. Nemusíme se o nic snažit, frčí to úplně samo a my máme velmi silný POCIT lásky. Problém je, že to netrvá věčně a že to není láska.

Teprve až jsme zase „čistí“ a mozek není pod vlivem omamných látek, přijde MOŽNÁ na řadu skutečná láska. A tady je ten rozdíl: láska nefrčí sama o sobě, je potřeba vynakládat námahu, někdy značnou, a překonávat problémy, je třeba se pro to rozhodnout. Rozhodnout se pro vztah s jedním člověkem, přijmout jeho chyby, jeho rodinu a přátele. Absolvovat otravné rodinné sešlosti, odpustit si pařbu s kámoši, když je ten druhý marod, nebo ho na ni poslat, protože víme, jak moc chtěl jít. Láska je dřina a projevuje se právě v momentech, kdy pocit lásky úplně chybí.

Té dřiny není schopný každý, čest výjimkám 💟