Odpovědnost a důsledky

Co je to dospělost? To je stav, resp. fáze vývoje osobnosti, kdy jsme schopni unést zodpovědnost a důsledky našeho jednání. Nesouvisí to nutně s věkem. Znám dospělé mladistvé a nedospělé padesátníky. U někoho to nepřijde vůbec a celý život svaluje vinu za to, kde je, na jiné lidi, okolnosti atd. Když chlap v pětačtyřiceti tvrdí, že důvodem jeho neštěstí je, že dal před dvaceti lety na matku, oženil se a zůstal v rodinné firmě, přitom on chtěl cestovat …. no pardón, ale to je jaksi jeho rybíz, jeho rozhodnutí a jeho zodpovědnost, žádná matka!!

Pak je častý další chybný přístup k zodpovědnosti, a to opačný: cítit se zodpovědný za jiné lidi, za jejich situaci a pocity. To je často výsledkem manipulace, přesně toho potřebuje manipulátor docílit: vzbudit ve vás pocit viny za jeho stav.

Lidé z první a druhé skupiny se přímo magicky přitahují. Jejich vztahy mají podobu závislosti. Nejsou spolu protože chtějí, ale ze strachu, protože se bojí s tím druhým nebýt.

Jsme plně zodpovědní za své myšlenky, emoce a činy, ale jen za své. Nejsme zodpovědní za pocity a reakce nikoho jiného. Když lžu partnerovi, nesu za to odpovědnost a důsledky. Nenesu ale odpovědnost za jeho reakci, tu si volí on sám.