Nechte mi mé drama!

Právě dočítám výbornou knihu – Moc přítomného okamžiku od Eckharta Tolleho. Mám ji už dlouho, ale nikdy jsem ji nechápala, až teď… Pojednává o nalezení vnitřního klidu, o cestě k vědomému životu. Být vědomý znamená být v přítomném okamžiku, tady a teď, ne v minulosti, ani v budoucnosti.
Kromě toho jsem v ní ale nalezla i mnoho užitečných postřehů pro koučink. U jednoho jsem si řekla: AHA! a o tento postřeh se chci podělit.

K čemu vlastně koučink je? Ke změně! Ke změně toho, co vám vadí, nechcete to, chcete to jinak a jste odhodlaní pro to něco udělat. S takovým člověkem se dá pracovat. Kouč mu pomůže udělat si jasno v tom, kde je teď, kde být chce a co je potřeba pro tu změnu udělat.

ALE ani nejlepší kouč na světě, psycholog nebo terapeut nezmění vaši nepříznivou situaci, pokud se jí ve skutečnosti nechcete vzdát. A tento fakt si především musí uvědomit kouč! Nedávno jsem si na tom pěkně vylámala zuby, když jsem se snažila klienta urputně posunout ke změně, vždyť to přece bylo tak jasné… Zajímavý člověk, srovnané hodnoty, ale sám nešťastný. Cítila jsem k němu lidské sympatie a o to víc jsem mu chtěla otevřít oči. Chyba lávky! O to víc jsem totiž sama neviděla, že on nic měnit nechce. Chce si to svoje utrpení nechat. Cítí se tím být totiž výjimečný a zřejmě věří, že to všichni uvidí a ocení.
Nechápala jsem.

A tu náhle, po pár týdnech se mi na str. 146 výše jmenované knížky dostalo vysvětlení, cituji:
„Většina lidí své životní drama miluje. Jejich drama je jejich totožností. Jejich ego řídí jejich život. Dokonce i jejich – obvykle neúspěšná – snaha vyřešit své životní problémy je součástí jejich ega. Tito lidé rozhodně nechtějí své drama ukončit.
Kdykoliv jsme nešťastní, podvědomě věříme, že nám naše neštěstí „koupí“ to, co chceme. Kdybyste nevěřili, že neštěstí je účinné, proč byste je vytvářeli?
Ztotožňujete-li se s nějakou negativní emocí, nechcete se jí zbavit a nevědomě se bráníte pozitivní změně. Taková změna by ohrozila vaši totožnost. Proto ignorujete a odmítáte vše pozitivní ve svém životě. To je běžný jev. A je to šílené.“
Konec citace.

Slibuji (hlavně sobě), že pokud ucítím, že se klient zuby nehty drží svého dramatu, nebudu mu na něj sahat! Ale když uvidím, že jej chce odložit a přivítat ve svém životě pozitivní změnu, jdu do toho 😊😉

Krásný červen a hodně pozitivních změn 🍀❤️