Bez pokory to nepůjde

„Teprve krize prověří charaktery“, říkával často otec. Při pohledu na chování lidí v současné corona-krizi mu dávám za pravdu. Ukazuje se, kdo je kdo. Zejména při pohledu na mnohé reakce na Fb se jeden nestačí divit, kolik skryté agrese vyplouvá na povrch. Říkám si proč? Proč má někdo pocit, že je víc, než jiný, že má pravdu a právo posuzovat, odsuzovat a dehonestovat ty, co nemají stejný názor? Opravdu je tak těžké říct, že mám sice úplně jiný názor, ale respektuji ten tvůj?

Každý z nás má na stávající situaci svůj názor, který odráží naše zkušenosti, co děláme, čemu rozumíme, a každý na něj, světe div se, má právo. Lékaři vidí situaci každý podle své odbornosti a praxe, virologové podle svého vědeckého zaměření, ekonomové vidí, co to bude stát, každý řadový zaměstnanec, živnostník nebo podnikatel se obává, jaké další dopady ponese a tak bych mohla pokračovat donekonečna. Každý z nich má svoji pravdu, ze svého úhlu pohledu.

Abychom byli schopní respektovat jiné, jejich názory, neodsuzovat a nehodnotit, je zapotřebí potlačit svoje ego, které chce mít pravdu a chce o ní přesvědčit ostatní. A tomuto stavu mysli se říká POKORA, jedna ze sedmi ctností. Mnohým chybí jako sůl. Celostní medicína dokonce říká, že při nedostatku pokory je nám seslána nemoc….

Bude to chtít pokoru, uznat, že se svět netočí kolem nás, že i malý virus nás může srazit k zemi. Bude to chtít pokoru, sžít se s ním, protože nic jiného nám nezbude. A než se s ním sžijeme, bude to chtít pokoru, dodržovat všechna opatření, být ohleduplný a přestat si hrát na české furianty.

S pokorou to zvládneme ❤️